Autor:
Luisa Greta Vilo

Toomemäe taasavamine: "Elupäästja" installatsioon

Toomemäel paiknev installatsioon „Elupäästja“ koosneb neljast omanäolisest muusikainstrumendist, millel saab mängida geenimuusikat. Tegemist on installatsiooniga, mis tutvustab geneetika erinevaid tahke. Installatsiooni eesmärk on avada kunsti ja teaduse sümbioosis üks tänapäeva teaduses oluline valdkond – geneetika. Teema tutvustamiseks paigutas kunstnik Valdek Laur Toomemäele neli erinevat pilli, mis kõik mängivad nelja nooti. Iga noot tähistab üht DNA aminohapet. Iga pilli juurde kuulub lühike noodijupp, mis tähistab mõnd DNA kombinatsiooni ja mida on värve järgides kerge mängida.

Muusikainstrumentide meloodiad:

Loomade geneetiline meloodia

Bakterite geneetiline meloodia

Taimede geneetiline meloodia

Seenede geneetiline meloodia

„Kui tavaliselt uurib kunstnik oma sisemaailma, siis mulle on ennekõike huvitav minust väljas oleva ilma mõistmine. Teose loomisel teevad koostööd teadlased, kellelt pärineksid vajalikud algandmed ja kes aitaks reaalsust valideerida, ning õpilased, kellega saab valida mõjusamad visuaalid, helimaastikud või tehnoloogiad."

Valdek Laur

Lisaks füüsiliselt Toomemäel paiknevatele geenipillidele saab instrumendi juures oleva QR-koodi abil kuulata ka, kuidas on sedasama geneetilist meloodiat tõlgendanud digitaalsed süntesaatorid. Kunstiteost tutvustav avastend asub Toomemäel Tartu toomkiriku tornide juures, geenimuusika instrumendid on paigutatud eri paikadesse: Musumäe jalamile, K. J. Petersoni ja K. E. v. Baeri monumentide lähedale ning Rotundi juurde. 

Vaata installatsiooni plaani:

Image
Elupäästja installatsiooni paiknemine Toomemäel
Elupäästja installatsiooni paiknemine Toomemäel (autor: Valdek Laur)

 

Image
Kunstnik Valdek Laur
Kunstnik Valdek Laur (autor: Luisa Greta Vilo)

Installiatsiooni autorid

„Elupäästja“ projekti kunstnik on digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutsev Valdek Laur, keda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning maailma keerukad paradoksid. Tema meeskonda kuulusid veel metallikunstnik Fred Truus ja muusik Silver Sepp. Nendega koos on geenimuusika mängimise instrumendid ka meisterdatud.

Installatsiooni mänguline lahendus valmis tänu eelprojektile, mis kaasas Tartu Kivilinna kooli õpilasi. Koostööd tehti Tartu Ülikooli muuseumi 2023. aasta aprillis korraldatud projektinädala raames, mil Tartu Kivilinna kooli õpilased käisid Tartu Ülikooli Eesti geenivaramus ja Tartu Ülikooli muuseumis teadmisi kogumas. Koostöös Valdek Lauriga lõid õpilased teadust ja kunsti ühendavaid fantaasiaprojekte, mida eksponeeriti 2023. aasta suvel Tartu Ülikooli muuseumi ajutiste näituste saalis.

„Elupäästja“ installatsioon on üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil.

Projekti on toetanud Eesti Teadusagentuur.

Installatsiooni autorid: Valdek Laur, Fred Truus, Silver Sepp

Žürii: Jaanika Anderson, Maarin Ektermann, Tiiu Kreegipuu, Hele Priimets, Ingrid Sahk, Mary-Ann Talvistu

Projektijuht: Karoliina Kalda

Kommunikatsioonijuht: Katrin Tegova

Konsultandid: Tõnu Esko, Hanna-Maria Kariis, Karoliina Kruusmaa, Steven Smit, Viljo Soo

Meeskond: Jaanika Anderson, Ken Ird, Kadri Kaljurand, Tiiu Kreegipuu, Maria Kullamägi, Külli Lupkin, Ilona Piirimägi, Ingrid Sahk.